DarkFest

Původně jsem chtěl psát o Darkfestu až v třetím článků. Nicméně mi to nedá a kratší článek o této akci si neodpustím. Na posledních 14 dní v Jižní Africe naplánujeme výlet po jihu a datumově nám do toho krásně pasuje právě tato akce. Tak když už jsme tady, proč tam nezajít. Navíc mě tahle Monster akce opravdu zajímá. Největší skoky na světě, všechno tam musí být prostě super a zažijeme  hezky strávený víkend se supr zážitkem, který se nepoštěstí každému vidět na živo a zažít atmosféru takové šílenosti.

Místo jedeme omrknout už v pátek a když přijíždíte k bráně v dálce uvidíte ten šílený rozjezd, který vypadá jako mrakodrap a ještě šílenější loop. V tomto místě se nachází skoky, kde se jel Dawn Of The Dirt , nějaký pump track a je to vlastně vstupní místo na enduro tracky, kterých je asi hodně. Opět zapomínám, že jsem v Africe. Nikde nic není značené a i přesto, že v dálce vidíme skoky, prvně se vydáváme špatným směrem, náš chevrolet zažívá slušný offroad a cestou v lese potkáváme skupinky paviánů, kteří jsou naštěstí celkem plaší. Říkám si, že dávat takto enduro musí být celkem adrenalin, páč paviáni nejsou zrovna přítulné zvířátka a po celé SA jsou cedule s upozorněním aby si na ně lidi dávali pozor a rozhodně je nekrmili. Později konečně dorážíme na místo a prolézám skoky. Přesně takhle by měly vypadat skoky pro horské kola. Je to úlet! Šílený rozjezd na který raději ani nelezu. Skoky jsou prostě obrovské. A když stojím u loopu doufám, že tohle snad nikdo jezdit nebude… Šílenost! Jelikož se blíží večer musíme se vrátit zpět na naše ubytování ve stanu asi 15 km od místa.

 photo IMG_0821 fotka_zpsp8shzr6f.jpg

Druhý den ráno vyrážíme něco nakoupit a netrpělivě čekáme až otevřou liquer shop, aby jsme mohli nakoupit palivo. Jelikož jsme už zažili Crankworx na Zélandu před dvěma lety, kde se stěží dala sehnat limonáda, natož tak alkoholické nápoje. Nechci nic podcenit, navíc si říkám, že na místě by bylo stejně draho a my už nemáme žádný cash a s kartou by jsme asi moc neuspěli. Taková klasika na Čecha, vždyť to znáte ne? 🙂
V jedenáct jsme opět u brány a chtějí po nás zaplatit 50R (90.- kč) vlezné za osobu plus 100R (180.- kč) za auto. No sice mě to trošku štve, ale akce se musí podpořit navíc pořád žiji v domnění, že to bude stát za to. U skoků jsme okolo půl dvanácté a zatím je tu asi stejně aut jako když na Skalce uspořádáme JAM 😀 Na letáku uvádí startovací čas už za hodinu, na louce jen pár lidí, velké auto monster plus jeden velký stan a jen dva občerstvovací stánky. Po chvilce si říkám, sakra vždyť ani nehraje žádná hudba. Potkáváme část Trails Crew z Kapského a jednoho kluka ze Slovenska. Atmosféra jako kdyby už bylo druhý den po akci. Ještě, že mám plné auto piva, tak hned načínám. O nějakém výčepu si můžu nechat zdát. Maximálně si můžu dojít pro hnusný monster. Zpozorujeme, že si místňáci nosí také vlastní zásoby akčních zlevněných piv.

 photo IMG_0856 fotka_zpsswabskgc.jpg

Všechno začíná být zajímavé okolo druhé hodiny, kdy se k rozjezdu blíží první jezdci. Dokonce začíná hrát nějaká hudba a speaker se snad taky probral. První co mi vadilo bylo umístění velkého Monster stanu spojeného s karavanem. Jednak přes něj nešlo vidět na celou lajnu, navíc u něj měli repráky, které byli otočené na opačnou stranu, tudíž nebylo zcela zřejmé, co speaker říká. Sakra hlavně ta hudba chybí! Rideři prý dávali ježdění i dopoledne, takže triky padají hned z prvních jízd. Je to opravdu úlet sledovat. Prvně jezdí lajnu třech skoků, na kterou se rozjíždí v půlce toho hyper rozjezdu a po chvilce už po laně táhnou první kolo úplně nahoru odkud se rozjíždí na obrovský step up. Co k tomu víc psát, prostě jen čumím na ty obrovské polety. Nejvíc mě zaujal vlak dvou riderů, kteří na prvním točí nádherné tři šestky. (Soráč, ale vůbec netuším kdo je kdo, nemám o tomto moc přehled) a dál v lajně pokračují nádhernýma motocross šálama. Na to se fakt hezky dívá. Padají i první triky na stepu. Co mě trošku vadilo bylo to, nevím proč, ale poslední skok nebyl vůbec dodělaný takže v lajně když nepočítám naskakovák z klopky byly jen tři skoky a čtvrtý se už jen objížděl spíš ho nějak obskakovali do louky. Škoda, protože dole bylo ještě hodně rychlosti.

 photo IMG_0857 fotka_zpste2r1pna.jpg

Ve videu, které jsem udělal jde vidět spíš akce z pohledu diváka, než nějaké profi video, od toho tam byli jiní a taky jsem se chtěl spíš bavit. Jediné co jsem nenatočil bylo odjeté double beko. Okolo čtvrté, půl paté už nikdo nejezdí tak si říkám asi pauza. V tom lidi začínají odjíždět, pomalu se balí stany a nakonec na parkovišti zůstává jen pár aut. To je jako všechno? Asi necelé 3 hodiny ježdění? Všichni diváci jsou pryč a v tom jdou znovu na rozjezd a padne ještě pár jízd a jeden hnusný pád opět z double beka. Tento den jsme si nesháněli bydlení, protože jsme chtěli spát na místě v autě, klasika po akci. Trošku jsem se začal bát, že všichni najednou nasednou do aut a odjedou domů. Ptám se teda kluků jestli jedou domů nebo zůstávají. Většina lidi se přesunuje zpět k hlavní bráně, kde bude braai (tak se tu říká grilování a všichni to tu milují) a snad nějaká after party. Odjíždíme tam. Grily jedou, hraje hudba v duchu ACDC takže se nám tam začíná líbit a pivo trošku mícháme vínem. Když spíme v autě volíme taktiku pít do usnutí jinak se nevyspíme v tom našem malinkém sparku, takže za to beru trochu víc. Najedou kytarovou hudbu střídá nějaký hnus co nevím kam zařadit, tak si říkám asi nějaká sranda. Ovšem tato sranda nepřestává, ale lidi okolo vypadají spokojeně. No tohle není na mě. Znovu se potkáváme s klukem ze Slovenska, kecáme a po dvaceti minutách otočím hlavu zpět odkud vycházeli ty zvuky a tam ani noha! Sakra kam tak rychle všichni zmizeli? Jdeme do auta, sklápíme sedáky, otvírám další pivo a usínáme.

Jak to celé teda hodnotím? No, nebylo to zrovna to, co jsem očekával. Ježdění bylo opravdu super! Zážitek velký tohle sledovat. Ovšem něco tomu chybělo. Čekal jsem nějaký koncert, něco co tam přitáhne víc lidí a zabaví je, když zrovna nikdo neskáče. Jestli to takhle Monster chtěl nebo ne to nevím. Každopádně akce jako celek byla nuda! Nejvíc se bavili černoši, kteří mají štěstí a zrovna v téhle části bydlí, jim rozhodně ke štěstí nic víc už nechybělo a spokojili se s popíjením Monster drinků. Co z toho plyne? Jsem rád za naše akce v ČR kdy přijdete dopoledne a stánky a výčepy jedou na plno, lidi kecají,baví se, sem tam nějaký doprovodný program a do toho se jezdí a večer se všichni pořádně vyblbnou v pogu. Zrovna u této Monster akce jsem čekal, že to bude podobné! Ale bohužel, berte to jako můj pohled na akci, možná se ostatní bavili líp než my a takhle jejich hlavní den prostě vypadat měl…

1 Comment

  1. Hezky Jirko! Při čtení jsem si jen říkal, jak se tohle může stát? Dělá to Monstershit, nacpe do toho tolik peněz, že se mně chce blut, dotáhne tam nejlepší jezdce, obří stánek a já nevím co ještě, a příjde minimum lidí, kteří se možná ani nebaví. Za 3 hodky je po všem a game over. Pak chce Kudr udělat Dirt n roll, na který příjde celý Jičín a lidi z celé republiky i zahraničí, všichni se 3 dny v kuse výborně baví a další roku mu řeknou “sorry, nejsou prachy” 😀 Zrovna u DnR mě to dost mrzí, je to škoda. Ale asi jiný kraj a jiný mrav. Díky za reporty

Napsat komentář