Haagstrdam

Holandsko, země nekonečné roviny, cyklostezek, tulipánů a taky (pro nás Moraváky) země ruinující všechen zůstatek na účtu.

Jelikož nám v zimě kvůli nemoci nevyšla cesta do zimou políbeného Londýna, museli jsme všechno napravit aspoň cestou do Amsterdamu (Haagu) za kámošem Ondrou, který tam už nějaký čas buduje hodnoty a nabídl nám luxusní ubytko a staral se o nás jak pán.

Cesta začala standardně, složil jsem kolo do velkého báglu, koupili akčně vyhlížející letenky + velký kufr do 23kg u EasyJetu a vyrazili vlakem směr Otrokovice-Praha. Na letišti jsme byli zkušeně s předstihem dat pivo na ex a zapálit cígu. U bezpečnostní kontroly se Míši podařilo ztratit ve velkém stylu letenku a udělala tam trochu parádňáckého rozruchu. Naštěstí nás oba do letadla pustili a mohli jsme vyrazit na cestu hrůzy.

Po přistání jsme se probudili do reality low-cost cestování a neskutečné zimy. V Nizozemsku není nic low-cost všechno spíš kurevsky cost. Jelikož nás čekal přesun do Haagu zvolily jsme cestu vlakem, který jezdí každých 20 minut a stojí nádherných 20€ na jednoho – wtf? To by mě asi až tak nesralo kdybych u terminálů na nákup jízdenek neucítil líbivou známou vůni – horší bylo že se linula z mojeho kufru kde jsem měl všechny věci a precizně se mi do všeho rozlila špatně zavřená flaška slivovice. Párkrát jsem si zanadával jaký su debil, ale aspoň mě všechno vonělo krásně trnkově. Výhra pro celé nástupiště i všechny ve vlaku. 

Přijížděčka do Haagu proběhla na pohodu a první den proběhla lehká uvítací párty na bytě a vypití všech mých zbytků kořalky s Ondrou a jeho spolubydlícíma.

Po probuzení do supr kocoviny jsem dal popravovací pivo a vyrazili směr Den Haag trip a co v něm vidět. Jelikož jsem měl moje pidi kolo a Míša si druhé půjčila byl to pro nás jasný dopravní prostředek skoro pro celý trip. Cyklostezky jsou tu absolutně všude, na kolech jezdí absolutně všichni a cyklisti mají absolutní přednost! Co víc si přát? Ráj pro všechny kolo nadšence! 

V Haagu nesmíte vynechat pláž v části Scheveningen, kde najdete obří ruské kolo The Pier s obrovským molem. Na druhé straně pláže je zase maják na nějaké ty selfíčka. No nás tam zrovna potkala zima, že se nehodilo jezdit ani na kole a dali jsme na sebe asi 4 vrstvy všech mikin co jsem měly, protože jsme se zimou úplně nepočítali aj tak nás větr málem odfoukl takže zážitek nic moc.

Když už jsme byly v Scheveningenu museli jsme si dát jídlo v restauraci Simonis aan de Haven. Je to u místňáků vyhlášená restaurace s čerstvýma rybama a vším možným z moře za slušné peníze. Porce vychází v průměru na 15€. Čekala nás sice řada, která se táhla až ven, ale porce jsou neskutečně obrovské že se nají dva lidi druhý den a je to fakt gastroporno. Restaurací Simonis potkáte po Haagu víc, všechno to jsou ale frančízy od tohoto originálního podniku, který je tak trochu v punku, ale má to něco do sebe.

Po totálním přežrání a nabalením zbytků jsme pokračovali směr centrum, jak jinak než po cyklostezce s vystrčeným fakáčem na všechny auta, které zrovna stáli v koloně. Jeli jsme kolem Paláce Míru a následně se dostali k Binnenhofu. U něho jsme hodily zewl v parku a dali solidní relax s parádním výhledem. Vedle je taky Mořicův dům kde je třeba slavný obraz Dívka s perlou od Vermeera. Vstup je 10€, my jsme to bohužel nestihli takže máme důvod proč se vrátit.

Další den nás čekal trip do Amsterdamu. Cesta vlakem za přeplesklých 25€/osoba (zpáteční jízdenka) a opět neskutečná zima a větr a davy lidí. Čekala nás tůra ulicama, které vypadají všechny stejně a sem tam na nás kukla z okna nějaké holka na prodej, která za to ale kolikrát fakt nestála a jelikož nekůříme konopo tak nás coffee shopy taky nebrali. Sám sem se ptal co tady vlastně děláme. Každopádně cestou jsme šli kolem Královského paláce, nemohli jsme neodbočit do ulice klidu Begijnhofu, kde je taky nejstarší dřevěný barák v celém Holandsku.

Náš cíl cesty bylo ale MUSO muzeum kde zrovna probíhá výstava BANKSYho. Vlez 17€ když kůpíš online ušetříš euro takže kupuj online hned všechno! Street arty tu jsou kolikrát vyřezané ze zdi a celkově to stojí za návštěvu. V plánu byl taky dům Anny Frankové. Je docela unreal sehnat vstupenku do tohoto baráku. Míša kvůli ní vstávala brzo ráno aby byla v pořadníku, jelikož každý den uvolní 20% vstupenek co nejsou předem rozprodané. Po hodinovém čekání nám to při koupi hodilo fatal error a dalo zpět na konec online řady. Takže pěkne vykundědný systém mají a pokud sem chcete tak si to kupte opravdu hodně, hodně ale fakt hoooodně předem. Celkově jsou tu vstupy do všech muzeí fakt přeplesk a žádný den není free (jak třeba ve Španělsku) takže pokud nemáte peněz na rozhazování je fakt dobré promyslet kam zajít předem než sem dojedete. 

Další den nám bohužel pršelo a dokonce aj sněžilo. Dostali jsme tip na návštěvu Leidenu. Vlak za 3.50€ se hodí. V Leidenu je CORPUS muzeum kde se procházíte zvětšenými částmi těla a zažijete i sex ve zvětšeném 3D nebo se procházíte v mozku. No a jelikož nám přestalo sněžopršet nenechali jsem se odradit a Leiden si prošli. Je to celkem pěkné městečko a hlavně bez turistů. Na vlakáči v Leidenu jsme taky dali vyhlášený burger z boxů za 2.50€ se to fakt dá a nečekáte řadu. 

Jelikož jsme si Leiden už ošahali vyrazili jsme taky do Keukenhofu, kde je největší tulipánová zahrada na světě. A přímý autobus jede právě z Leidenu. Cesta busem + vstup vyjde na 26€. Čekala nás strašná mrda lidí, jelikož je zahrada otevřená pouze 2 měsíce v roce a denně tama projde kolem 20000 lidí což je fakt hrůza. Takže jezdit buď hodně brzo nebo skoro na zavíračku, jinak se davům nevyhnete. Znechuceně jsme se odpotáceli k východu a našli azyl klidu cca 10 minut chůze od této komerční sračky a tím byl Hrad Keukenhof s obří zahradou a žádnýma lidma a hlavně zadarmo. Konečně taky bylo trochu teplo takže relax jak blázen. Pokud nejste botanik, který miluje tulipány serte na celou zahradu. 

Co se ježdění na BMX kole týče Haag, Amsterdam i okolí je plný skateparků. Bohužel na většinu kola nemůžou a pokud tam vjdete skejtři Vás chcou zabít. Každopádně najdou se i vyjímky jako třeba skatepark de Suil. Víceméně sem moc nezajezdil jednak kvůli zimě a taky podmínky tady jsou asi nejhorší kde jsem zatím byl. Ale kdo chce tak si to vždycky vymyslí. 

Každopádně skoky už tu bohužel nějaký čas nefungují což je docela škoda.

Další dva dny jsme konečně užívali teplo, kdy jsme mohli i vysléct mikiny. Projížděli cyklostezkama, záměrně se ztráceli a pořádně nasáli místňáckou atmosférku. 

Holandsko je prostě rovina a ráj cyklistů, krásná příroda vytrhlá z rukou moře, spousta mlýnů a nádherných kanálů a příjemných lidí, kteří zdraví a ani Vás neznají. Taky ale drahých služeb a dopravy kde Vás to i při maximálním šetření vyjde na jednu celou výplatu. 

Napsal : admin

Leave a Reply